Czosnki ozdobne to rośliny zwiastujące koniec wiosny, bardzo oryginalnie prezentujące się na rabacie. Nazwa ta obejmuje wiele różnych gatunków. Do rodzaju należy około 700 gatunków, zarówno dziko rosnących, jak i uprawnych, w tym warzywa, takie jak czosnek pospolity, cebula zwyczajna, por i szczypiorek. Rośliny te pochodzą z Azji, a ludzie wykorzystują je od ponad 5 tysięcy lat.
Łodygi
czosnków, na których powstają kwiatostany, są pojedyncze, wzniesione i gładkie.
W zależności od odmiany dorastają od 50 do 150 cm. Kwiatostany czosnku składają
się z wielu drobnych i delikatnych kwiatków. Mają średnicę od kilku do
kilkunastu centymetrów. Okres ich kwitnienia trwa od końca maja do sierpnia.
Czosnek
ozdobny to bardzo szerokie pojęcie. Najczęściej oznacza czosnek olbrzymi ,
jednak gatunki o przeznaczeniu ozdobnym są bardzo liczne. Różnią się między sobą nie kształtem i
rodzajem kwiatów, co raczej ich wielkością i kolorem. Niektóre odmiany mają
naprawdę gigantyczne kwiaty, jak na przykład ‘Gladiator’ u którego główka
kwiatostanowa może osiągnąć nawet 30 cm. ‘Gladiator’ ma intensywny,
ciemnofioletowy kolor.
Istnieją także odmiany karłowate. Czosnek olbrzymi najczęściej osiąga około 120-150 cm wysokości, odmiany karłowe mają około 20-25 cm. Większość czosnków ma kwiaty w tonacji różowo-fioletowej, czasem o intensywnym odcieniu, ale istnieją też czosnki o kwiatach białych, np. "Mount Everest' . Odmiana „Mount Everest” wytwarza olbrzymie, kuliste białe kwiatostany osadzone na wysokich, mocnych łodygach kwiatowych. Kwiaty ukazują się od początku czerwca i kwitną nieustannie przez trzy tygodnie. U mnie zakwitł w tym roku już pod koniec maja . Jest najwyższy z tych, które posiadam w ogrodzie.
Nazbierało się też kilka w kolorach fioletowo purpurowych.
I niektóre chociaż kolor niby ten sam, to kwiatek ma inny kształt.
I te miniaturowe. Rosną nisko ziemi i kiedy zachwycałam się kwitnieniem nie zrobiłam im zdjęcia. Teraz już przekwitnięty kwiatostan. Czosnki karatawskie.
Zresztą czosnki ozdobne mają ozdobne kuliste kwiatostany po przekwitnięciu, atrakcyjne przez całe lato. Zasuszone mogą stanowić późną ozdobę w bukiecie. Teraz jeszcze zamknięte torebki nasienne.
I zwyczajny szczypior z tej rodziny roślin, również piekny.
I żółto kwitnący czosnek południowy, znany też jako czosnek złocisty. Jest to jeden z najniższych gatunków ozdobnych czosnków, bo dorasta zaledwie do 30 cm wysokości.
I jeszcze czosnek główkowaty Sphaerocephalon. Czosnek główkowaty rośnie dziko na wielu kontynentach. W Polsce w środowisku naturalnym można go ponoć spotkać na Wyżynie Małopolskiej. Ma wzniesiony pokrój i dorasta do 60 cm wysokości. Wytwarza długie, półkoliste, mięsiste liście. Czosnek główkowaty kwitnie w lipcu. U mnie też jeszcze nie zakwitł. Jest u mnie pierwsze lato, więc jeszcze nie wiem jaki bedzie miał kolor.
PS.
Jest 15 lipca
i od kilku dni w pełni rozkwitły ostatnie czosnki. Są rajem dla owadów.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz